Jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9–16 hod.

Co je tepelná ztráta domu a jak ovlivňuje výběr tepelného čerpadla

3 minuty čtení 21. 6. 2021 Začátečník čerpadla

Aktualizováno: 28. 12. 2021

Tepelná ztráta domu je množství tepla, které nemovitost ztratí při extrémních venkovních teplotách za 1 hodinu. Udává se v kWh a měří se při teplotách -12  °C (například Praha), -15  °C (například Vysočina) nebo -18  °C (horské oblasti).

Co ovlivňuje tepelnou ztrátu vašeho domu

Konkrétní tepelná ztráta závisí tedy i na oblasti, ve které nemovitost stojí. Ten stejný dům bude mít jinou tepelnou ztrátu v nížině a jinou na horách.

Tepelnou ztrátu domu ale ovlivňuje také celá řada dalších faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • Kvalita zateplení (nejen stěn, ale i stropů a střechy)
  • Kvalita oken, vchodových dveří, garážových vrat…
  • Velikost domu a jeho dispozice (bungalov, poschoďový dům…)
  • Váš teplotní komfort (Jiné ztráty vznikají, chcete-li mít doma vytopeno na 25  °C, a jiné, když vám stačí 22  °C.)

Proč se zajímat o tepelnou ztrátu při výběru tepelného čerpadla

Tepelné ztráty lze minimalizovat, ale nejde se jich zcela zbavit. Co naopak udělat jde? Nepodcenit tepelnou ztrátu vašeho domu při výběru tepelného čerpadla. To by mělo mít výkon dimenzovaný tak, aby pokrylo nejen tepelnou ztrátu nemovitosti, ale navíc i v těch největších mrazech zvládlo ohřát také užitkovou vodu.

Kdo šetří na výkonu tepelného čerpadla, ten doplácí za elektřinu

Ukažme si vše na jednoduchém příkladu. Dejme tomu, že vlastníte dům o velikosti 150 m2. Tepelná ztráta vaší nemovitosti má hodnotu 16 kWh. Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo s výkonem jen 16 kWh, v zimě budete často muset ohřívat užitkovou vodu pomocí elektrické patrony, protože tepelné čerpadlo pokryje jen teplenou ztrátu domu a na ohřev užitkové vody jeho výkon již stačit nebude.. A to je samozřejmě velmi neekonomické.

Daleko efektivnějším a v dlouhodobém horizontu i výrazně úspornějším řešením je pořídit si tepelné čerpadlo s o něco větším výkonem. V našem modelovém příkladu by stačilo přidat 2 kWh a účelně tak hospodařit s tepelným čerpadlem o celkovém výkonu 18 kWh.

Nabídky konkurence studujte opravdu pozorně

Ve Schliegeru dimenzujeme tepelná čerpadla tak, aby vám zvládala vytápět dům a zároveň ohřívat užitkovou vodu i za třeskutých mrazů. Díky důmyslným výrobním procesům přitom zvládáme držet jak špičkovou kvalitu, tak velmi dobré ceny.

I přesto se může stát, že od konkurenčních dodavatelů dostanete cenově o něco zajímavější nabídku. V takovém případě se mějte na pozoru. Je totiž velmi pravděpodobné, že vám nabízí produkt, který má horší kvalitu nebo nižší výkon. Proto je naprosto klíčové opravdu pečlivě porovnávat technické parametry nabídek.

Nerozumíte jim nebo se vám do toho nechce? To vůbec nevadí. Rádi to uděláme za vás. Konkurenční nabídku důkladně rozebereme a vysvětlíme vám, v čem tkví její úskalí.

Navrhujeme jen taková řešení, která bezpečně pokryjí tepelnou ztrátu a ohřejí užitkovou vodu

Při výpočtu nezbytného výkonu pro vaši nemovitost samozřejmě zohledňujeme všechna její specifika. Jako základní kritérium se nám však osvědčila užitná plocha domu. V následující tabulce najdete orientační doporučení výkonu tepelných čerpadel právě podle velikosti domu.

Plocha domu 120 m² 160 m² 200 m² 250 m²
Výkon TČ 10 kWh 15 kWh 18 kWh 21 kWh

Schlieger se nám líbil, protože vyřídili dotaci, měli dobré termíny a cenu. Čerpadlo má příjemný zvuk, je to spíše šustění.

Petr Janda
rockový zpěvák kapely Olympic

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

6 549 realizací po ČR

Jsme jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme v nížinách i na horách.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 30 let nejen na materiál, ale také na práci.

Mám zájem o individuální cenovou nabídku zdarma

  • Získáte cenovou nabídku přesně pro vaši nemovitost. Do 4 dnů a nezávazně.

Proč chcete telefon? Pro co nejrychlejší řešení vaší poptávky vám budeme nejprve volat. Hovorem pohlídáme i to, aby e-mailová odpověď neskončila nedopatřením ve spamu.

Proč chcete okres? Díky informaci o okresu k vám vyšleme nejbližšího technického specialistu, aby s vámi zakázku prošel. Minimalizujeme tak čas, který čekáte na nabídku.

Více informací Možnost financování fotovoltaické elektrárny či tepelného čerpadla externí úvěrovou finanční službou.

Momentíček prosím! Vaše přání si právě teď pečlivě ukládáme.
Stránku neobnovujte. Každou chvíli vám potvrdíme, že už vše máme nahrané v našem systému.