Jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9–16 hod.

Hlučnost tepelného čerpadla. Co vše ji ovlivňuje a jak ji minimalizovat?

2 minuty čtení 2. 8. 2021 Pokročilý čerpadla

Aktualizováno: 31. 8. 2022

Se zvuky tepelných čerpadel je to jako s lidskými hlasy. Každý je jiný. Některý příjemný, jiný vám rve uši. Jeden tichý jako šepot, druhý uřvaný jako pardál. Lidský hlas neovlivníte, zvuk tepelného čerpadla ano. Rádi vám prozradíme osvědčené postupy, pomocí kterých vyladíte chod tepelného čerpadla tak, aby jeho provoz neobtěžoval ani vás, ani vaše sousedy.

Správné umístění tepelného čerpadla

Hlučnost tepelného čerpadla můžete snížit už jen vhodným umístěním venkovní jednotky. Kvůli délce potrubí ji nemůžete postavit příliš daleko od domu. Stačí ale držet se několika ověřených zásad a výrazně snížíte její hlučnost. Na co myslet při volbě nejvhodnějšího místa pro tepelné čerpadlo?

✓ Venkovní jednotku nikdy nedávejte přímo pod okna.

Nevhodné je rovněž umístění v rozích. Ty nejenže zvyšují hlučnost, ale také zhoršují průtok vzduchu, a tím snižují účinnost tepelného čerpadla.

✓ Tepelné čerpadlo instalujte na pevný podklad, který pohltí vibrace. Dobře poslouží třeba betonový základ.

✓​​ Mezi zadní stěnou tepelného čerpadla a stěnou domu nechejte aspoň 50centimetrovou mezeru. Výparník tepelného čerpadla pak bude dobře nasávat vzduch a nedojte tak k poklesu účinnosti tepelného čerpadla.

✓ Před ventilátorem tepelného čerpadla nechejte volný prostor alespoň 3 metry. Díky tomuto opatření se nebude zvuk ventilátoru tolik odrážet a rezonovat.

✓ Pomoci si můžete rovněž prostřednictvím plechových či plastových krytů, které směřují proud vzduchu vycházejícího z ventilátoru do země.

Základem je kvalitní tepelné čerpadlo

Možná jste vyzkoušeli už všechny naše tipy, ale tepelné čerpadlo pořád nepříjemně hučí. V takovém případě je na vině většinou samotné zařízení. Řada lidí se nechá zlákat nízkou cenou a pořídí si tepelné čerpadlo, které je nejen nevýkonné, ale také hlučné.

Ve Schliegeru si zakládáme na tom, že naše tepelná čerpadla mají provoz tichý jako šepot. Co konkrétně pro to děláme?

✓ Používáme ventilátory a kompresory s proměnlivou rychlostí.

✓ Tepelná čerpadla Schlieger mají funkci pozvolného startu a zastavení.

✓ Samozřejmostí jsou noční režimy s ještě tišším provozem.

✓ Kompresory tepelných čerpadel poctivě izolujeme.

O tom, že se nám daří držet provozní zvuky tepelných čerpadel na velmi příjemných úrovních, svědčí i slova frontmana kapely Olympic Petra Jandy: „Tepelné čerpadlo Schlieger má příjemný zvuk, je to spíše šustění.“

Chcete také vy špičkové tepelné čerpadlo s tichým provozem? Stačí vyplnit kratičký formulářdo 4 dnů se vám ozve náš technický specialista.

Schlieger se nám líbil, protože vyřídili dotaci, měli dobré termíny a cenu. Čerpadlo má příjemný zvuk, je to spíše šustění.

Petr Janda
rockový zpěvák kapely Olympic

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

11 052 realizací po ČR

Jsme jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme v nížinách i na horách.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 30 let nejen na materiál, ale také na práci.