Jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9–16 hod.

Jak vybrat nejlepší solární panely pro vaši fotovoltaiku

5 minut čtení 16. 11. 2022 Začátečník fotovoltaika

solární panely

Chcete na svou střechu nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu, ale netušíte, který typ solárních panelů bude pro vás nejlepší? Pojďme tuhle hádanku vyřešit společně. Jako bonus vám přidáme pár tipů na to, které další parametry solárních panelů si pohlídat, aby vám domácí fotovoltaika přinesla co největší úspory.

Typy solárních panelů

Fotovoltaické systémy získávají energii ze slunce prostřednictvím solárních panelů. Ty se vyrábějí pomocí různých technologických postupů. Jednotlivé typy mají samozřejmě své přednosti a limity. Nejrozšířenější jsou tyto 3 druhy solárních panelů:

Amorfní solární panely

Jde o tenkovrstvé panely. Vyrábějí se tak, že se na skleněné tabule nanáší vrstva amorfního křemíku. Oproti krystalickým panelům mají zhruba jen poloviční účinnost. Proto na střeše zaberou dvojnásobnou plochu, pokud z nich chceme získat podobný výkon jako krystalické solární panely. Oproti nim však mají výhodu v tom, že se v létě tolik nepřehřívají.

Polykrystalické solární panely

Vyrábějí se lisováním rozemletého křemíku. Právě proto jsou na panelech zřetelně vidět nepravidelné obrazce, ve kterých se střídají světlejší plochy s tmavšími, a připomínají tak oblohu. Během přímého slunečního svitu dosahují polykrystaly nepatrně nižšího výkonu než monokrystalické panely.

Polykrystal solární panely

Na polykrystalických panelech jasně vidíte změť tmavších a světlejších obrazců, které připomínají oblohu. Tento typ solárních panelů na FVE Schlieger nenajdete. Zákazníkům totiž vždy dodáváme solární panely, které jsou aktuálně nejvýhodnější v poměru cena–výkon.

Monokrystalické solární panely

Vyrábějí se tažením taveniny z jednoho kusu křemíku (proto mají v názvu označení mono = jeden). Díky tomu mají jednotnou barvu (černou nebo tmavě modrou) a nevykreslují žádné obrazce. Monokrystalické solární panely jsou technologicky pokročilejší, a proto je používáme na všech instalacích fotovoltaických elektráren. Tedy abychom byli úplně přesní, jde o monokrystalické half-cell solární panely.

solární panely monokrystal

Pozor na zavádějící tvrzení o tom, že monokrystalické panely musejí mít oříznuté rohy spojů. Toto je nejmodernější FV monokrystalický half-cell panel o výkonu 550 Wp, a jak vidíte, oříznuté rohy nemá. Monokrystal od polykrystalu rozeznáte velmi snadno – má jednotnou barvu a nevykresluje žádné obrazce.

Přednosti half-cell panelů

Zatímco klasický solární fotovoltaický panel je osazený 72 články, na panelech s technologií half-cell jich najdeme dvojnásobek. Mají ovšem poloviční délku. Proto se jím říká půlené nebo poločlánkové moduly (v angličtině half-cell).

Tato zdánlivě drobná úprava přináší velké výhody. Half-cell solární panely totiž oproti klasickým FV panelům:

  • Vyrábějí i v polostínu.
  • Díky tomu mají nižší ztráty.
  • Dosahují vyššího výkonu při stejném zastínění.
  • Mají delší životnost.

Monokrystalické half-cell solární panely jsou zkrátka nejúčinnější variantou FV panelů, a proto ve Schliegeru používáme výhradně tento typ solárních modulů.

TIP

Přednosti half-cell panelů jsme vám podrobněji představili v samostatném článku Half cell technologie a její výhody.

Jaké další parametry při výběru solárních panelů sledovat

O tom, jak velké úspory vám fotovoltaická elektrárna opravdu přinese, ale nerozhoduje jen typ solárních panelů. Při výběru bedlivě sledujte také tyto parametry:

  • Velikost. Při plánování FVE myslete hlavně na to, že s rostoucím výkonem se zvětšuje také plocha panelu. Ve výsledku ale můžete díky výkonnějším panelům místo na střeše ušetřit, protože jich pro dosažení požadovaného výkonu FVE budete potřebovat méně. Navíc pár velkých panelů vypadá na střeše lépe než velký počet malých panelů.
  • Výkon. Aktuálně nejpoužívanější FV panely mají výkon 410 Wp. Panely s nižším výkonem než 410 Wp si rozhodně nepořizujte. Progresivní firmy postupně přecházejí na modernější 550 Wp solární panely. Přednosti těchto solárů jsme shrnuli v článku Výhody výkonnějších fotovoltaických panelů. Dozvíte se v něm i to, proč se vám zatím nevyplatí solární panely s ještě větším výkonem.
  • Účinnost. Je velký rozdíl mezi panelem, který má účinnost kolem 15 %, a panelem s účinností nad 20 %. Účinnost udává, kolik procent sluneční energie, která dopadá na panely, dokážou fotovoltaické články přeměnit na elektřinu. Ve Schliegeru stavíme fotovoltaické elektrárny výhradně ze solárních panelů, které mají účinnost až 21,5 %.

Nepodceňte vhodné umístění solárních panelů

Můžete mít sebelepší solární panely, ale když si je nainstalujete na nevhodnou světovou stranu, pod špatným úhlem nebo do míst, která trpí zastíněním, nebudou vám moc platné. Výběr správného místa je minimálně stejně důležitý jako technické parametry solárních panelů. Více o tomto tématu vám rádi prozradíme v článku Jaký vliv má velikost, sklon a orientace střechy na výkon fotovoltaické elektrárny.

Panely s nejlepším poměrem cena–výkon dodáme, dotaci zařídíme

Jde vám z těch technikálií hlava kolem? Nebojte. Vše vyřešíme za vás. Přijedeme za vámi na místo instalace, vše proměříme, promyslíme a propočítáme. Právě díky tomu pak připravíme návrh fotovoltaického systému, který padne jako ulitý vašim potřebám. Navíc za vás kompletně vyřídíme štědrou státní dotaci z programu Nová zelená úsporám. Vy pro to vše musíte udělat jediné. Ozvat se nám.

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

9 726 realizací po ČR

Jsme jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme v nížinách i na horách.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 30 let nejen na materiál, ale také na práci.