Jednička v počtu realizací v ČR
566 440 008 Po–Pá: 9–16 hod.

Kvalitní tepelné čerpadlo spolehlivě funguje i v třeskutých mrazech

4 minuty čtení Začátečník čerpadla

Tepelné čerpadlo dokáže pořádně snížit účet za plyn nebo elektřinu. To je známá věc. Jak ale funguje, když venku panují extrémní mrazy? Stručná odpověď: Kvalitní tepelné čerpadlo šetří vaše náklady na vytápění až do venkovní teploty -25 °C. Podrobnější odpovědi přináší další díl Schlieger Rádce.

Proč se přílišné šetření při nákupu tepelného čerpadla nakonec nevyplatí

Chcete si pořídit tepelné čerpadlo a rozhodujete se hlavně podle ceny? Tady je 5 důvodů, proč byste to dělat neměli.

  1. Běžná tepelná čerpadla fungují maximálně do venkovní teploty -12 °C až -15 °C.  Za silnějších mrazů si teplo domova musíte zajistit jinak. V tepelných čerpadlech Schlieger používáme kvalitní kompresory a moderní chladivo R32A . Díky tomu spolehlivě fungují až do -25 °C.
  2. Standardním tepelným čerpadlům musí během zimy pomáhat elektrokotel z 10 až 15 %. A sami jistě víte, že vytápění pomocí elektrokotle je násobně dražší. Jak si v tomto ohledu vedou tepelná čerpadla Schlieger? V zimě 2020/2021 nemuselo 90 % našich zákazníků použít elektrokotel ani jednou. A to je v řeči peněz obrovská úspora oproti standardním tepelným čerpadlům.
  3. Běžná tepelná čerpadla jsou levnější, protože nemají záložní zdroj. Právě ten je ale důležitý při extrémních mrazech. K naprosté většině tepelných čerpadel Schlieger dodáváme také elektrokotel o celkovém výkonu 9 kW. Používá kaskádní spínání topných patron. Díky němu se dá výkon efektivně stupňovat od 3 kW, přes 6 kW až na 9 kW.
  4. Standardní tepelná čerpadla nevyužívají akumulační zásobník na ohřev vody. Tepelné čerpadlo se pak musí častěji spouštět, což se samozřejmě promítá do účtů za elektřinu. Ve Schliegeru proto doporučujeme instalaci 2 zásobníků. Jeden slouží na ohřev užitkové vody a ve druhém se akumuluje voda, která zajišťuje vytápění domu.
  5. Běžná tepelná čerpadla vyžadují každoroční kontrolu těsnosti. A ta samozřejmě něco stojí. Konkrétně jde o částku kolem 5 000 Kč ročně. Když budete mít štěstí, vydrží vám standardní tepelné čerpadlo 15 let. Počítejte s námi: 15 x 5 000 Kč, to je dalších 75 000 Kč, které byste při nákupním rozhodování měli přičíst k ceně levnějšího čerpadla. U tepelných čerpadel Schlieger nejsou žádné kontroly těsnosti potřeba. Vyrábíme je totiž jako monoblok s hermeticky uzavřeným systémem. Chladivo tudíž nemá kudy unikat. Počáteční investice do kvalitnějšího zpracování se vám proto brzy vrátí.

Co dalšího je dobré vědět o provozu tepelných čerpadel v zimě

S rostoucím mrazem klesá účinnost tepelného čerpadla. Co to znamená v řeči čísel? Topný faktor může z hodnoty 4,4 COP dočasně klesnou i na 2,0 COP. Ale i při něm tepelné čerpadlo pořád vyrobí více tepla, než kolik spotřebuje energie. Opravdu mrazivých dní je na většině území ČR jako šafránu. Během nich bude tepelné čerpadlo sice méně účinné, ale pořád velmi ekonomické.

Tepelná čerpadla Schlieger mají funkci automatického odmrazování. Proto jsou prakticky bezúdržbová i v zimě. Velkou péči věnujeme také správnému odvodu kondenzátu. Pokud by se tato zdánlivá maličkost zanedbala, její následky můžou ohrozit samotné čerpadlo nebo i vaše zdraví.

Co když má tepelné čerpadlo v zimě poruchu?

I to nejkvalitnější tepelné čerpadlo je pouze stroj a ten může občas vypovědět službu. Díky mobilní aplikaci od renomované firmy Siemens naši technici hned uvidí, co se s vaším čerpadlem děje. Až 60 % všech servisních událostí dokážeme vyřešit na dálku. Velmi často totiž nejde o poruchu, ale jen o špatné nastavení.

Co když je to něco vážnějšího? I tak můžete být v klidu. Pokud se tepelné čerpadlo neplánovaně zastaví, sepne se záložní zdroj, takže o teplo nepřijdete. Provoz záložního (bivalentního) zdroje je ale dražší. Proto co nejdříve kontaktujte naše servisní středisko. Jestliže technici zjistí, že bude nutný servis přímo u vás, zařadíme vás přednostně na začátek klientů, ke kterým plánujeme výjezd. V praxi to znamená, že se k vám dostaneme nejpozději do 2 dnů.

Chtěli byste si také vy snížit náklady na vytápění pomocí kvalitního tepelného čerpadla? Ve Schliegeru vám dodáme spolehlivé zařízení s vysokým topným faktorem, díky kterému budete šetřit i za extrémních mrazů. Navíc za vás vyřídíme dotaci na pořízení tepelného čerpadla až do výše          130 000 Kč. Co pro to musíte udělat vy? Stačí vyplnit kratičký formulář. Do 48 hodin vám pošleme nezávaznou cenovou nabídku.

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

5 848 realizací po ČR

Jsme jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme v nížinách i na horách.

100% garance dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Bezkonkurenční záruky

Nadstandardní záruky až 30 let nejen na materiál, ale také na práci.

Mám zájem o individuální cenovou nabídku zdarma

  • Získáte cenovou nabídku přesně pro vaši nemovitost. Do 48 hodin a nezávazně.

Proč chcete telefon? Pro co nejrychlejší řešení vaší poptávky vám budeme nejprve volat. Hovorem pohlídáme i to, aby e-mailová odpověď neskončila nedopatřením ve spamu.

Proč chcete okres? Díky informaci o okresu k vám vyšleme nejbližšího technického specialistu, aby s vámi zakázku prošel. Minimalizujeme tak čas, který čekáte na nabídku.