Jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9–16 hod.

3 mýty o bateriích pro fotovoltaiku

4 minuty čtení 21. 2. 2022 Začátečník fotovoltaika

Aktualizováno: 25. 8. 2022

Fotovoltaický systém, který dokáže ukládat přebytečnou energii do bateriového úložiště, je v posledních letech nejoblíbenějším typem fotovoltaiky. Není divu. Elektřinu vyrobenou v době, kdy nejste doma, vám uchová na pozdější využití. Díky tomu ze slunce získáte daleko víc energie než při akumulaci do vody. Přesto právě kolem baterií pro fotovoltaické elektrárny koluje několik mýtů a polopravd. Pojďme vnést světlo faktů na 3 nejrozšířenější omyly o akumulátorech pro fotovoltaiku.

Typy baterií pro fotovoltaické systémy

Většina mýtů o bateriových uložištích pro fotovoltaiku pochází z doby, kdy se používaly převážně olověné akumulátory. Ty samy o sobě nejsou špatné, ale v mnoha ohledech jsou technologicky překonané.

V dnešní době se pro ukládání energetických přebytků vyrobených pomocí domácí fotovoltaiky využívají spíše modernější lithium-iontové baterie (Li-ion). V této kategorií baterií najdeme celou řadu dílčích typů, které se liší konkrétním chemickým složením. Mezi ty nejčastější patří:

✓ Lithium-mangan (LMO)

✓ Lithium-nikl-mangan-kobalt (NMC)

✓ Lithium-nikl-kobalt-aluminium (NCA)

✓ Lithium-železo-fosfát (LFP)

Ve Schliegeru máme výborné zkušenosti s posledním typem baterií (LFP) – konkrétně značky AMASS STORE Battery. Mýty kolující kolem akumulátorů pro fotovoltaické elektrárny proto budeme vyvracet právě na této baterii založené na bázi LiFePO4.

Fotovoltaika ukládá přebytečnou energii do baterií. V létě tak může pokrýt většinu nákladů za elektřinu.

1. mýtus: Baterie pro fotovoltaiku mají krátkou životnost

Je pravda, že olověné baterie příliš dlouho nevydržely. Jejich životnost dosahovala zhruba 600 cyklů. Ovšem moderní Li-ion baterie se dostávají až na desetinásobek.

Ve Schliegeru dostanete záruku na baterii 10 let či 6 000 cyklů. Záruka končí vždy událostí, která nastane dřív. Za jeden cyklus se považuje jedno úplné nabití a vybití baterie. V českých podmínkách se většinou počítá s tím, že za jeden rok v domácnosti baterie odslouží průměrně 280 cyklů.

Do životnosti baterie rovněž promlouvá způsob uskladnění. Nejvíce toho akumulátory vydrží, pokud je máte v místnosti s teplotami mezi 10 a 45  °C.

2. mýtus: Baterie pro FVE mají nedostatečnou kapacitu

I tento mýtus má své kořeny u olověných baterií. Jejich velkou nevýhodou je to, že se nedají vybít pod 50 %. Jinými slovy z nich lze využít jen polovinu jejich kapacity.

U moderních Li-ion článků je situace o dost jiná. Běžně z nich dostanete až 80 % jejich kapacity. Baterie, které dodáváme k FVE ve Schliegeru, mají hloubku vybití dokonce jen 10 %, takže můžete využívat celých 90 % jejich kapacity.

3. mýtus: Baterie pro fotovoltaické elektrárny jsou rizikové z hlediska požáru

K tomuto mýtu v minulosti přispěly některé zkreslené zprávy, které tvrdily, že hasiči odmítali hasit nemovitosti s fotovoltaickými panely.  Ponechme teď stranou skutečnost, že to není pravda, a řekněme si raději něco o tom, co vše děláme proto, abychom riziko požáru minimalizovali.

Nejprve je dobré zmínit, že moderní fotovoltaické elektrárny jsou vybaveny důmyslnými jisticími a ochrannými prvky. Ty při požáru samy zastaví výrobu elektřiny a celý fotovoltaický systém odpojí od elektrické sítě.

Co se týče samotných baterií pro fotovoltaiku, při jejich instalaci se řídíme protipožárními předpisy. Ty jsou srozumitelně vysvětleny třeba v této příručce, kterou vydala Solární asociace ve spolupráci s ČVUT. Díky všem těmto opatřením je riziko vznícení baterií skutečně minimální.

Výhody fotovoltaických elektráren s bateriemi

Ani jeden z mýtů o bateriích pro FVE se tedy nezakládá na pravdě. Přednosti fotovoltaické elektrárny, která ukládá přebytky do baterie, jasně převažují nad domnělými riziky.

Mezi hlavní výhody fotovoltaiky s baterií patří:

Ukládání vyrobené elektřiny během vaší nepřítomnosti pro pozdější využití.

✓ Ochrana před blackoutem.

✓ Vyšší dotace z programu NZÚ než u FVE s akumulací do vody.

Chcete efektivně šetřit na účtech za elektřinu i vy? Vypočítáme vám nejvhodnější velikost fotovoltaické elektrárny i baterie právě pro vás. Nezávazně a zadarmo. Stačí vyplnit krátký online formulář.

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

11 052 realizací po ČR

Jsme jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme v nížinách i na horách.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 30 let nejen na materiál, ale také na práci.