Jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9–16 hod.

Co jsou přetoky do sítě a co s nimi dělat

3 minuty čtení 24. 6. 2021 Začátečník fotovoltaika

Aktualizováno: 28. 2. 2022

Co se děje, když vaše fotovoltaická elektrárna vyrobí víc elektřiny, než spotřebujete? Přebytek odchází do distribuční sítě. Odborně se tomu říká přetok do sítě. Můžete ho tam odevzdávat zdarma, anebo si za něj nechat platit.

Fotovoltaika během dne vyrábí elektřinu, kterou pak posílá stejnosměrným proudem do střídače. Toto zařízení přemění proud na střídavý. Ten následně využíváte pro provoz elektrospotřebičů v domácnosti, ale taky třeba pro akumulaci nadbytečné energie do vody nebo do baterie.

Pro lepší pochopení si vše můžeme vysvětlit na příkladu. Řekněme, že vaše fotovoltaika má výkon 4 kWh. Solární panely vyrobí dostatek elektřiny na pokrytí vaší aktuální spotřeby, dále na to, aby se ohřála voda ve vašem 300litrovém bojleru, a konečně třeba i na dobití vaší baterie. Dejme tomu, že právě nejste doma, akumulátor je plně nabit a voda v bojleru ohřátá. Aktuální odběr vaší domácnosti je tak například jen 2 kWh. Co se děje s těmi zbývajícími dvěma?

Jakmile jsou uspokojeny nároky všech elektrospotřebičů i akumulačních jednotek, přebytečná elektřina přetéká do distribuční sítě. Dochází k tomu zejména v létě, kdy FVE vyrobí nejvíce elektřiny, a vy jí zároveň většinou spotřebujete výrazně méně než třeba v zimě.

Jak získat peníze za nadbytečnou elektřinu

Řekněme si to na rovinu. Provozovat domácí fotovoltaiku jen kvůli vidině zisku plynoucího z výkupu elektřiny se nevyplatí. Příjem za přetoky do sítě ale dokáže příjemně zkrátit návratnost investice do vaší FVE.

S nadbytečnou elektřinou z fotovoltaiky můžete naložit těmito způsoby:

  1. Odevzdávat ji zadarmo do distribuční sítě. Pokud nemáte se společností, která obchoduje s elektřinou, uzavřenou smlouvu o výkupu nadbytečné energie, přebytky přetékají do sítě zadarmo.
  2. Prodávat přetoky za spotovou cenu na burze. Některé společnosti počítají výkupní cenu pomocí spotové (aktuální) ceny elektřiny na burze.
  3. Prodávat přebytky za fixní částky. Další možností je uzavřít smlouvu se společností, která vykupuje nadbytky za předem stanovenou cenu, jež platí dlouhodobě.
  4. Využívat virtuální baterii. V tomto případě váš elektroměr změří hodnotu přetoků odevzdaných do sítě. Když budete někdy později potřebovat elektřinu od svého dodavatele, dostanete ji až do výše předchozích přetoků za zvýhodněnou cenu. Záměrně nepíšeme zadarmo, protože s provozem virtuální baterie souvisí určité poplatky.
  5. Prodávat nejen přetoky, ale veškerou elektřinu. Pokud chcete využívat FVE vyloženě k podnikání, musíte si pořídit fotovoltaický systém o minimálním výkonu 20 kWp. Zároveň nesmíte využívat vyrobenou elektřinu pro vlastní potřebu. Všechnu elektřinu totiž prodáváte distributorovi za smluvní cenu. V některých případech se vám tento přístup opravdu může vyplatit, ale návratnost je poměrně dlouhá. Navíc to vyžaduje FVE s velkým výkonem, a tím pádem i vysoké počáteční náklady.

Získejte fotovoltaiku s dotací až 200 000 Kč

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, rádi vám s instalací vhodné fotovoltaiky na vaši nemovitost pomůžeme. Kompletně vám zařídíme také státní dotaci až do výše 200 000 Kč. No, a když pak dobře naložíte s přetoky do sítě, investice do fotovoltaiky se vám vrátí ještě rychleji. Berete? Tak se nám ozvěte.

Schlieger se nám líbil, protože vyřídili dotaci, měli dobré termíny a cenu. Čerpadlo má příjemný zvuk, je to spíše šustění.

Petr Janda
rockový zpěvák kapely Olympic

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

6 549 realizací po ČR

Jsme jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme v nížinách i na horách.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 30 let nejen na materiál, ale také na práci.

Mám zájem o individuální cenovou nabídku zdarma

  • Získáte cenovou nabídku přesně pro vaši nemovitost. Do 4 dnů a nezávazně.

Proč chcete telefon? Pro co nejrychlejší řešení vaší poptávky vám budeme nejprve volat. Hovorem pohlídáme i to, aby e-mailová odpověď neskončila nedopatřením ve spamu.

Proč chcete okres? Díky informaci o okresu k vám vyšleme nejbližšího technického specialistu, aby s vámi zakázku prošel. Minimalizujeme tak čas, který čekáte na nabídku.

Více informací Možnost financování fotovoltaické elektrárny či tepelného čerpadla externí úvěrovou finanční službou.

Momentíček prosím! Vaše přání si právě teď pečlivě ukládáme.
Stránku neobnovujte. Každou chvíli vám potvrdíme, že už vše máme nahrané v našem systému.