Jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9–16 hod.

Zapojení fotovoltaiky do distribuční sítě: Jak probíhá a na co si dát pozor

6 minut čtení 2. 11. 2022 Pokročilý fotovoltaika

Aktualizováno: 9. 11. 2022

Připojení FVE na distributora

Solární panely máte na střeše, střídač v technické místnosti, a tak čekáte už jen na připojení domácí fotovoltaiky k distribuční síti? Tento poslední krok na cestě k úsporám za elektřinu nepodceňujte. Jinak by se vám mohl pořádně protáhnout. Provozovatelé distribučních soustav totiž čím dál pečlivěji kontrolují, zda vaše odběrné místo splňuje všechny požadavky pro připojení fotovoltaické elektrárny. Rádi vám proto poradíme, jak se na příjezd technika z distributorské firmy připravit.

Dva režimy připojení FVE k distribuční soustavě

Domácí fotovoltaický systém můžete do distribuční sítě připojit dvěma způsoby:

Standardní režim

První způsob vám umožní dodávat a v lepším případě i prodávat nadbytečnou elektřinu do distribuční sítě. Jak už napovídá samotný název, tento typ připojení v praxi převažuje.

Zjednodušený režim

Druhý způsob je sice o něco jednodušší z hlediska papírování a technických požadavků, ale většinou se vám nevyplatí. Musíte totiž zajistit, aby z vaší fotovoltaiky neodcházely do distribuční sítě žádné přetoky – s výjimkou těch krátkodobých. To lze vyřešit správným nastavením střídače. Ale tímto omezením jednak nevytáhnete z fotovoltaické elektrárny maximum a jednak nemůžete přebytečnou elektřinu prodávat.

Ovšem připojení FVE ve zjednodušeném režimu může být také vynucené a dočasné. K tomu dochází, pokud distribuční síť nemá dostatečnou kapacitu. To je v dnešní době enormního zájmu o fotovoltaiku stále častěji běžnou realitou. Než distributor kapacitu sítě navýší, připojí vás ve zjednodušeném režimu, abyste pomocí fotovoltaiky mohli vyrábět elektřinu alespoň pro sebe. Jinak by vám fotovoltaická elektrárna doma ležela ladem. Jakmile se kapacita distribuční sítě zvedne (většinou to trvá déle než rok), můžete požádat o změnu připojení na standardní režim a pak už také prodávat případné přetoky.

5 kroků k první výrobě

Některé kroky vedoucí k připojení fotovoltaiky do distribuční sítě je dobré udělat ještě před samotnou instalací fotovoltaiky. Ve spolupráci s dodavatelskou firmou a distributorem je potřeba vyřídit a zajistit:

  1. Žádost o připojení
  2. Uzavření smlouvy o připojení
  3. Příprava odběrného místa na připojení
  4. Žádost o první paralelní připojení
  5. Výměna elektroměru

Jak se liší požadavky distributorů elektřiny

Zvýšenou pozornost je potřeba věnovat zejména třetímu bodu. Konkrétní požadavky na podobu elektroměrového rozvaděče (sloupku) na odběrném místě se u jednotlivých distributorských společností liší. Proto vám přinášíme shrnutí zásadních parametrů, které musí splňovat elektro sloupky na území všech 3 distribučních soustav.

ČEZ

  • 2tarifní sloupek (tzv. 2 kříže).
  • Plastová nebo plechová dvířka.
  • Vodiče nesmějí být hliníkové.
  • Veškeré vodiče splňují minimální průřezy podle hodnoty hlavního jističe a jsou barevně rozlišeny a označeny návlečkami s popisem.
  • Pokud je ve sloupku i HDO, musí v něm být rovněž ovládací relé ke spínání 2tarifních spotřebičů.
  • Vyvedení vodiče N0 % ve sloupku a zapojení krizového HDO u střídače.

EG.D

  • Zatím nevyžaduje 2tarifní sloupek, ale pokud si necháte 2 kříže nainstalovat, je potřeba vedle hlavního jističe osadit rovněž 2 jističe HDO.
  • Vodiče nesmějí být hliníkové.
  • Veškeré vodiče splňují minimální průřezy podle hodnoty hlavního jističe a jsou barevně rozlišeny a označeny návlečkami s popisem.
  • Součástí přípravy pro osazení oddělovacího relé musí být vyvedení 2 červených vodičů.
  • Jestliže se bude měnit rozvaděč nebo hlavní domovní vedení, nový sloupek se musí umístit na veřejně přístupné místo.

PRE

  • 2tarifní sloupek (tzv. 2 kříže).
  • Umístění sloupku na hranici pozemku.
  • Úpravy sloupku může provádět výhradně pracovník PRE.

Dotace nově dostanete už i na ostrovní systémy

V některých případech se vám připojení k distribuční síti nevyplatí, nebo dokonce ani není technicky možné. Platí to hlavně u samot či chat. Dovést elektřinu do odlehlých oblastí je totiž finančně velmi nákladné. Dobrou zprávou ale je, že podle aktualizovaných podmínek programu Nová zelená úsporám za určitých okolností dostanete dotaci i na takzvané ostrovní systémy. Podmínkou ovšem je, že vaše nemovitost musí být opravdu stoprocentně off-grid, tedy bez připojení k distribuční soustavě.

Pokud k distribuční síti připojeni jste a chcete přejít do ostrovního režimu, musíte zrušit smlouvu s distributorem. Před tímto krokem je ale dobré ujistit se, že vaše FVE má potřebný výkon a také dostatečnou kapacitu baterie. To je naprosto klíčové zejména v měsících, které jsou chudé na sluneční svit. Zcela soběstačný ostrovní systém je proto dost nákladný. Navíc pokud je u vás možné připojení k distribuční síti, ale vy ho odmítnete, nemáte nárok na žádnou dotaci.

Zvažte rovněž elegantnější řešení. Zůstanete připojeni k distribuční síti, ale elektřinu z ní budete odebírat co nejméně, anebo vůbec. Stačí si nechat navrhnout fotovoltaickou elektrárnu tak, abyste byly z hlediska výroby elektřiny zcela soběstační. V podmínkách České republiky to rozhodně není sci-fi, alespoň ne v době od jara do podzimu.

Fotovoltaický boom protahuje čekací doby na připojení

Distributorské firmy uvádějí, že běžně vaši fotovoltaickou elektrárnu připojí k síti za 4 až 6 týdnů. V praxi to ale poslední dobou trvá mnohem déle. Konkrétně na podzim 2022 platilo, že na distribučním území EG.D se na připojení k síti čeká zhruba 2 měsíce. U ČEZu dokonce ještě o měsíc déle.

Co za tím stojí? Nestabilní mezinárodní situace zejména ve východní Evropě a rekordní inflace výrazně přispěly k tomu, že o domácí fotovoltaiku je obrovský zájem. Navíc kapacita distribučních sítí je omezená. Může se proto stát, že budete muset několik měsíců počkat, než distributoři zajistí navýšení kapacity, a teprve potom zapojí vaši fotovoltaiku do sítě. Je proto dobré obrnit se trpělivostí a počítat s delší čekací dobou.

Nechce se vám čekat? Pak můžete o připojení k distribuční síti požádat ve zjednodušeném režimu, který popisujeme v úvodu článku. Pro jistotu jen znovu připomínáme, že ve zjednodušeném režimu nemůžete prodávat přetoky do sítě.

Dobrý dodavatel fotovoltaiky zajistí připojení za vás

Zdá se vám proces připojení FVE k distribuční síti složitý? Nechejte ho na nás! Vašemu distributorovi pošleme žádost o připojení, uzavřeme s ním smlouvu a požádáme také o první paralelní připojení. Stačí nám k tomu jen vaše plná moc.

Ve Schliegeru se vždy snažíme připojit zákazníky do sítě standardním způsobem. Před podáním žádosti o připojení ovšem nelze zjistit, jestli je kapacita sítě dostatečná, a zda tedy bude možné připojit novou FVE hned standardním způsobem. Ale i kdyby tomu tak nebylo, distributor kapacitu své sítě zvýší a po uzavření zvláštní smlouvy bude nakonec moci prodávat přetoky do sítě každý, kdo o to má zájem.

A protože se snažíme o to, aby byl náš zákaznický servis co nejlepší, kompletně za vás vyřídíme také státní dotaci. Díky ní vás domácí fotovoltaická elektrárna vyjde až o 200 000 Kč levněji. Berete? Skvělé! Ozvěte se.

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

9 726 realizací po ČR

Jsme jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme v nížinách i na horách.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 30 let nejen na materiál, ale také na práci.